Jak zabezpečit elektrokolo

11. 7. 2022
Zabezpečení elektrokola, to je s přicházejícím létem otázka, která je palčivá pro mnohé naše zákazníky. Jak na to, aby váš e-bike, který přeci jen není nejlevnější hračka, v létě nezmizel v nenávratnu? Tady je pár tipů.

JakZabezpecitElektrokolo_titulka

Zámek

Základní ochrannou pomůckou je klasický zámek na zabezpečení kol. Na trhu je zámků celá řada a je tedy z čeho vybírat. Obecně platí, že čím masivnější zámek zvolíte, tím to bude mít zloděj složitější. Robustnější zámky jsou samozřejmě těžší než jednoduché lankové, nicméně to v případě elektrokola není zase až takový problém jako u kola klasického. S nadbytečnou váhou vám totiž pomůže elektromotor.

Velmi dobrým řešením je také kombinace více typů zámků. Například řetězového a visacího. Sáhnout můžete také po zámku s alarmem. Vyhněte se obyčejným řetězům z železářství – bez gumové ochrany řetězu vám poškrábou lak vašeho e-biku.

Při koupi robustního zámku nicméně myslete také na to, že ho budete muset vozit s sebou, a tedy na to, kam takový zámek umístíte. Výrobci zámků na to naštěstí myslí, a zámky tak jde leckdy připnout různými mechanismy na rám e-kola, pod sedlo a tak podobně.
 
 
 

Kam a  jak zamknout elektrokolo

Kolo přivazujte ideálně k pevné konstrukci čehokoliv. Může to být zábradlí, lavička, stojan na kola – prostě cokoliv, z čeho nelze řetěz vyvléci a co nejde odnést i s elektrokolem.

Zámek provlékněte určitě rámem, ideálně rámem i koly. Určitě neupevňujte zámek jen na kola elektrokola. Zloději pak stačí jen povolit rychloupínák a váš stroj si odnese třeba bez jednoho kola.

Elektrokolo přitom zamykejte vždy. I když si odskočíte jen na pár minut pro limonádu nebo na záchod. Většina zlodějů jsou náhodní pachatelé, kteří se na krádež nijak nepřipravují. Prostě uvidí elektrokolo nezamčené, okamžitě jednají a vám zbydou oči pro pláč.

JakZabezpecitElektrokolo_obr2

GPS lokátor

Moderním řešením je vybavení elektrokola GPS lokátorem. Ten sice krádeží nezabrání, ale v případě, že váš e-bike zmizí, dokáže ho lokalizovat.

GPS lokátor neustále sleduje, kde se elektrokolo nachází a v případě potřeby většinou umí spustit také alarm. Vy k němu máte přístup prostřednictvím mobilní aplikace.

Pokud budete zvažovat pořízení GPS lokátoru, porozhlédněte se po takovém, který vydrží dlouho na jedno nabití. Nejmodernějším řešením jsou pak lokátory, které lze vestavět přímo do elektorkola. Pokud je totiž lokátor umístěný viditelně na e-biku, zloději stačí ho poškodit. Vestavěný lokátor je oproti tomu pro normálního zloděje takřka neodhalitelný.

Pojištění

Žádné zabezpečení elektrokola však není stoprocentní a důmyslný zloděj si vždy může najít cestu, jak se e-biku zmocnit. Proto není od věci elektrokolo pojistit proti krádeži. Porozhlédněte se po nabídce pojišťovacích produktů jednotlivých pojišťoven. Ceny se odvíjejí od hodnoty elektrokola, ale nejsou nikterak závratné.

JakZabezpecitElektrokolo_obr1

Není radno zabezpečení elektrokola podceňovat

Každopádně zabezpečení elektrokola nepodceňujte. Zabezpečené elektrokolo zloděje většinou odradí, neboť o kus dál určitě bude stát nějaké jiné, které zabezpečené nebude. Zloději vždy volí tu nejsnazší cestu, a pokud nepovede právě k vašemu e-biku, není čeho se bát…

obrazek skupinka CRUSSIS
Vybrané produkty k porovnání
0/5