Co je potřeba zkontrolovat před jízdou?

24. 5. 2022
Jaro je v plném proudu a léto za dveřmi. Krásné počasí nás láká na výlety téměř každý den. At již vyrazíme na elektrokole nebo na koloběžce, je vždy dobré svého miláčka před cestou alespoň letmo zkontrolovat. Ušetříme si tak nemilá překvapení, která nám mohou zkazit jinak parádní den.

Blog Titulka (2560 × 1440 px) (1)

Kontrola před jízdou nemusí být extra detailní, ale věnovat pár minut zkontrolování toho nejdůležitějšího se určitě vyplatí :)

V případě elektrokola se jedná o to nejdůležitější. Vždy před jízdou zkontrolujte stav baterie. Přeci jen se mohlo stát, že jste po posledním výletě zapomněli baterie svého e-biku dobít do plného stavu. Určitě nechcete, aby se vám v půlce výletu baterie vybila a museli jste dojet domů „za své.“

Pokud se chystáte na opravdu dlouhý výlet v těžkém terénu, není od věci dopředu vytipovat místo, kde baterii dobijete. Jistota je jistota…

Špatně nahuštěné pneumatiky dokáží výlet pořádně znepříjemnit. Tlak z pneumatik časem postupem mizí a je tedy vhodné pneumatiky před každou jízdou dofouknout.

Ať již na e-biku nebo na koloběžce, vždy se řiďte tlakem uvedeným na pneumatice. Na té naleznete údaje v barech a PSI v rozmezí od minima do maxima. Směrem k nižšímu tlaku hustěte pneumatiky pokud plánujete jízdu v terénu. Pro svižnější asfaltové výlety pak hustěte pneumatiky spíše k maximální hranici.

Každopádně nezapomeňte na výlet přibalit pumpičku a náhradní duši nebo lepící sadu. Defekt může přijít v terénu i na silnici z ničeho nic.

Protože brzdy jsou pro bezpečnou jízdu zásadní, nepodceňujte ani jejich kontrolu. Brzdové špalíky na véčkových brzdách a brzdové destičky na kotoučových brzdách se samozřejmě postupem času sjíždějí a opotřebovávají a jednou za čas je třeba je vyměnit.

Pozornost věnujte také lankům a bovdenům. Brzda by měla mít plynulý chod a nedrhnout. Případný servis není složitý, nicméně v případě pochybností svěřte své e-kolo nebo koloběžku raději do rukou cykloservisu.

Baterie, tlak v pneumatikách, brzdy. To je naprostý základ, který zvládnete kontrolovat pouhým okem, a pokud je v pořádku, měl by se výlet bez problémů vydařit. Aby bylo vše stoprocentní, nezapomínejte ovšem ani na oblečení, jídlo a dostatek tekutin.

Vždy přibalte nepromokavou větrovku nebo pláštěnku, cyklistické sluneční brýle a samozřejmě přilbu. Také cyklistické rukavice není radno podceňovat – v případě pádu vás ušetří nepříjemných odřenin a při dlouhém výletě eliminují vznik puchýřů a mozolů.

A nakonec mobilní telefon, pro případ jakékoliv nouze nebo bloudění. Dobíjet ho můžete navíc přímo z vašeho elektrokola.

Tak ať se výlet vydaří. Šťastnou cestu!

Photo 15.05.2022 20 29 00-2

Nezapomeňte přibalit:

Vybrané produkty k porovnání
0/5