Koloběžkám z oceli odzvonilo

18. 3. 2022
Od sezony 2022 přecházíme na plný plyn k výrobě hliníkových koloběžek. Oceli u nás odzvonilo. A nejen u nás… Výroba koloběžek Crussis má již více než šestiletou historii. Naše první stroje sjely z výrobní linky v roce 2015. A byly to povedené koloběžky. Alespoň na svou dobu. Čas ovšem nezastavíte, a tak jsme v průběhu minulých let pečlivě sledovali trendy nejen v koloběžkové branži, ale zejména v cyklistice. Technologie, materiály, komponenty. Proto jsme v roce 2022 definitivně opustili výrobu koloběžek z oceli. Během posledních let jsme totiž zjistili, že nám již ocel nemá co nabídnout. Stejně jako v cyklo průmyslu, i v naší branži narazila na své limity. V cyklistickému odvětví dnes hrají prim hliníkové rámy. Samozřejmě, ta nejlepší kola se staví na rámech karbonových, nicméně pro běžné uživatele je hliníkový rám z důvodu poměru cena / výkon volbou číslo jedna. Ostatně sezona 2021, kdy jsme uvedli na trh první sérii modelů koloběžek Crussis Cobra, nám dala za pravdu. Po hliníkových koloběžkách je obrovská poptávka a na trhu je jich nedostatek. V současné době je totiž dokáží postavit, pokud nepočítáme menší garážové značky, pouze tři výrobci. A my jsme jedním z nich.

_DSC1028

Protože jeho vlastnosti předčí ocel téměř ve všech ohledech. Tuhost, nízká hmotnost, tvárnost, korozivzdornost a díky tomu široké možnosti konstrukce a designu. V tom všem hraje hliník prim.

Pro výrobu rámů používáme hliníkovou slitinu 6061 T6. Jde o konstrukční slitinu, která vyniká pevností, dobře se tváří, obrábí a výborně svařuje.

Výsledkem je rám, který je pevný, tuhý a lehký.

Na takovém rámu jsme pak schopni postavit koloběžku, která díky kombinaci všech výhod hliníku pojede lépe než koloběžky s rámem ocelovým.

 
  • Sílu vloženou do odrazu totiž přeměňuje přímo do pohybu. Neztrácí se v průhybu měkkého rámu koloběžky.
  • Je lehčí. A co je lehčí, spotřebuje méně energie k akceleraci. Jinými slovy, na hliníkové koloběžce zrychlíte s menší námahou, než na ocelové.
    Hmotnostní úspora hliníkové koloběžky proti ocelové činí až 30%! A to je znát.

Je to jednoduché:

Nízká hmotnost a tuhost jsou nejdůležitějšími vlastnostmi rámu koloběžky

Porovnání hliníkové a ocelové koloběžky

Konstrukce a design rámu

Použití hliníku při výrobě samo o sobě nestačí. Důležitá je samozřejmě geometrie a zpracování rámu.
Proto byla konstrukce rámu a s ní spojený design navržena zkušeným českým designérem, konzultována se špičkovým leteckým konstruktérem a softwarově i reálně testována v České republice. Vývoj trval dva a půl roku a na zkušebních vzorcích byly najety tisíce kilometrů.

Při výrobě našich hliníkových rámů využíváme kombinace tažených vícekomorových profilů (stupátko koloběžky) a hydroformingu (krk koloběžky a vidlice). Díky tomu jsme byli schopni sestrojit stupátko koloběžky a zadní vidlici z jednoho kusu profilu, což vytváří ničím nepřerušenou, čistou linii stupátkové části rámu. Jedná se o unikátní technologii, která nemá v koloběžkovém světě obdoby.
Eliminací svarů v tomto uzlu jsme docílili větší trvanlivosti a efektivity výroby.

Design rámu založený na diagonálních plochách a ostrých hranách dávají koloběžce sportovní charakter, který následuje její agresivní geometrii.

Hlavová trubka ve spojení se specificky navrženou vidlicí pak vytváří jednolitý celek po vzoru současných trendů cyklistického průmyslu.

Porovnání hliník vs ocel
Precizně zpracované napojení stupátka na hlavní rámovou trubku zesílené dvěma výztuhami
Napojení stupátka na hlavní rámovou trubku
Zadní vidlice a stupátko tvoří jeden celek – díky tomu jsme v tomto místě docílili vysoké tuhosti a pevnosti koloběžky. Ergonomická patní zarážka je na našich rámech samozřejmostí
Zadní vidlice tvoří jeden celek se stupátkem
Investujeme do technologie zabroušených svarů, která umožňuje vytvořit hladký přechod mezi hlavovou trubkou a krkem
Zabroušené sváry hlavové trubky s krkem
Bovdeny vedené rámem jsou samozřejmostí
Bovdeny vedené rámem

Krk koloběžky z hydroformingové trubky 

Krk koloběžky z hydroformingové trubky

Dvojité uchycení zadní vidlice pro regulaci výšky stupátka

Výškově nastavitelné stupátko
Hlavová trubka tvoří ve spojení s vidlicí a plně integrovanými hlavovými ložisky harmonický celek
Hlavová trubka

Barvy a grafický design

S příchodem hliníkových rámů jsme opustili limitujícící práškové barvy a sáhli po mokrém lakování. Technologie vodou ředitelných barev, která disponuje škálou více než tisíce odstínů, má několik výhod.
Jednou z nich je možnost použití cut paintingu tedy techniky lakování více oddělenými barvami na jednom rámu.
Přestože jde o techniku pracnou a tudíž drahou, použili jsme ji na celé polovině letošní kolekce.

Tříbarevné lakování za použití cut paintingu, tedy techniky lakování více oddělenými barvami na jednom rámu.
Tříbarevné lakování za použití cut paintingu, tedy techniky lakování více oddělenými barvami na jednom rámu.

Při vývoji našich hliníkových koloběžek jsme vše výše uvedené nakonec podtrhli a sečetli. Výsledek byl jasný:

OCELI ODZVONILO!

Od sezony 2022 jezdíme již jen na hliníkových koloběžkách. A co vy? 🙂

Vybrané produkty k porovnání
0/5