CRUSSIS E-challenge v rámci NOVA Bikemaratonu Drásal

13. 7. 2023
Dne 24.6.2023 se konal 1. závod elektrokol s názvem Crussis e-Challenge, který se uskutečnil pod záštitou Nova Bikemaratonu Drásal v Holešově. Tento bikemaraton má již třicetiletou tradici a letos jsme poprvé přidali závod elektrokol na 31 km vedle klasických závodů na různě dlouhých trasách.

VT_Crussis_Drasal_some-22

Tuto příležitost jsme využili k otestování výkonu našeho limitovaného celoodpruženého elektrokola LEGEND 68 při nejvyšší zátěži. A musím říct, že se elektrokolo v testu rozhodně osvědčilo. Náš závodník Dominik Trnka zde dosáhl 1. místa a odvezl si mnoho pozitivních zážitků.

Pokud si přejete, můžete si přečíst celý rozhovor mezi Petrem Výkrutou a Dominikem, ve kterém se Dominik podělí o své zkušenosti s elektrokolem LEGEND 68. Je to zajímavý pohled na elektrokola z perspektivy závodníka na MTB, který se s elektrokolem setkal poprvé. Nemůže být lepší reference než zkušenost samotného závodníka.

 

Rozhovor s vítězem Dominikem Trnkou

Petr: Dominiku, chci se tě zeptat, ty jsi profesionální jezdec a jezdil jsi zatím na normálních bikách a nikdy jsi nejel na elektrokole. Dneska jsi jel za vítězstvím poprvé na elektrokole, na limitce, kterou jsme teď představovali. Můžeš nám říct, jak jsi to cítil; jaké to bylo jet na elektrokole jako doposud profi jezdec na normálním biku?


Dominik: Bylo to něco jiného. Hodně mě překvapilo, že to kolo se chová vlastně jako normální bike a že to byl plnohodnotný závod. Nebylo to zadarmo; nebylo to jenom že se člověk jde svést a projet. Samozřejmě to by šlo taky, ale protože jsme chtěli závodit, tak tohle nám pomohlo být mnohem rychlejší na té trase. O to to bylo zábavnější, protože z kopce to kolo fungovalo naprosto skvěle. Myslím si, že jste zvolili naprosto geniální tlumiče a geometrie je perfektní. Do kopce to samozřejmě pomáhá do určité chvíle a pak už je to na tom závodníkovi, aby byl rychlejší. Takže plnohodnotný závod. Udělalo mi to radost a jsem rád, že jsem si to mohl zkusit. A i to, že jsem zvítězil.

Petr: Skvělé! Když jsme se o tom bavili, říkal jsi, že tam byly takové 2 momenty. Jeden, kdy si z toho byl naprosto nadšený a jeden kdy jsi si musel pořádně máknout.

Dominik: No tak to bylo ve chvílích, kdy to bylo na rovině a už jsem byl rychlejší než ten motor, protože přidává do pětadvaceti kilometrů v hodině. Naopak mi to vykouzlilo vždycky úsměv na tváři, když byl prudký kopec a kde to pomáhalo. Mohl jsem ho vydupat naplno. A pak ve sjezdu. Samozřejmě žehlilo to krásně, takže ty sjezdy jsem si užíval. Myslím si, že jsem tam získal i dost velký náskok na soupeře.

Petr: Kategorie elektrokol startovala 15 minut po kategorii normálních biků na stejné trase, to znamená 31 km, a ty jsi dojel mezi prvníma 10 ze skupiny, která startovala čtvrt hodiny před tebou na normálním biku! Na jejich startu bylo nějakých 150 jezdců. Jaké měli reakce, když jsi je předjížděl? Protože jsi musel předjet strašně moc lidí!

Dominik: Většinou to bylo předjíždění ve výjezdech, takže tam si myslím, že mě někdy ani nestačily zaregistrovat nebo pochopit, co se to vlastně děje, protože jsem se prohnal fakt hodně rychle. Snažil jsem se samozřejmě i vyhýbat s dostatečným odstupem, abych o ně nezavadil. Volal jsem na ně, že jedu. Díky vlastnostem kola jsem i ve sjezdech předjížděl a snažil jsem se z něj vymáčknout, co to jde a nasát všechny ty dojmy. Myslím si, že byly občas překvapeni, že to je takhle rychlé.

Petr: Dneska to byl nultý ročník, kdy šlo o 1. závod. Nebyla tady moc veliká účast, ale my bychom chtěli, aby se příští rok jel celý seriál. Jak to vůbec ty jako profi jezdec na normálním biku vidíš? Realitu závodů na elektrokolech.

Dominik: Já si myslím, že to je o tom dostat lidi na to kolo, aby si to zkusili a zažili. Ten zážitek z toho závodění je trošku jiný. Když jsme jeli na rovince po startu, tak rozhodoval asi systém toho elektropohonu, ale jak to začalo stoupat, už to bylo o té výkonnosti a bylo to hodně o technické zdatnosti toho jezdce, takže malinko jiný. Ale musím říct, že když člověk chce, tak si na tom kole hodně zasportuje.

Petr: Přesně tak. To znamená, že to cítíš tak, že se na elektrokolech dá rozhodně závodit? Že ten motor ti sice v určité chvíli pomůže, ale i tak tam pak nastupuje, že to není jenom závod techniky, ale rozhoduje i ta fyzická zdatnost?

Dominik: Ano, naprosto souhlasím! Na elektrokolech určitě jde závodit! Zatímco motor poskytuje asistenci, skutečná fyzická zdatnost a dovednosti je stále klíčová pro úspěch v závodě.

Petr: Super! Já děkuji mockrát a blahopřeji a díky moc, že jsi závodil za náš tým na tomto ročníku a budeme s tebou počítat dál.

Dominik: Já děkuji za super zážitek.

IMG_4496
Vybrané produkty k porovnání
0/5