TEST: Bílé světlo a červená blikačka Crussis

23. 11. 2017
Elektrocyklistická a koloběžkářská značka Crussis prodává malá a výkonná světla pod svým jménem. Výroba je jako u většiny těchto výrobků v Číně a okolních asijských zemích. Vyzkoušeli jsme je v sychravých podzimních večerech a nocích.

světla na koloběžky

Výkonná světla malých rozměrů

Crussis představuje svá světélka jako novou generaci supersvítivých dobíjecích světel. My to pokládáme za nadnesenou marketingovou hlášku.

Nic to ovšem nemění na faktu, že jde o výkonná světla velmi malých rozměrů, které stojí za pozornost. Prodávají se jako červená blikačka dozadu a bílé světlo dopředu.

Bílé vepředu, červená vzadu

Malinkaté světélko je vlastně malý hranolek, nabíjený pomocí kablíku USB, s jedním tlačítkem shora. Světélko se připevňuje na řídítka nebo kamkoliv jinam na rám pomocí perforovaného pružného pásku. Světlo připnuté pomocí pásku lze lze libovolně natáčet do požadovaného směru.

ikona play
YouTube placeholder

K dispozici máte 2 režimy

Vybrat si můžeme ze dvou režimů svícení a dvou blikání. Bílé světlo vepředu využíváme jen na cyklostezkách nebo prázdných okreskách téměř bez provozu motorových vozidel. Stačí na nouzové osvětlení cesty před námi, ale je příliš slabé na to, aby nás pořádně vidělo auto přijíždějící proti nám. Proto ve městech nebo na frekventovaných silnicích přepínáme na blikání. To řidiči velmi dobře registrují. 

Červenou blikačku vzadu nikdy jako svítící červené světlo vzadu nepoužíváme. Vždy blikáme. Jeho výkon je tak silný, že pokud jedeme v závěsu za sebou, tak zadní cyklista či koloběžkář je rudými záblesky nepříjemně oslňován. Řidiči nás ovšem vidí velmi dobře. 

Režimy blikání a svícení se ovládají pomocí malého tlačítka nahoře na světélku. Pokud chceme přepínat režimy za jízdy, bez rukavic nebo ve slabých rukavicích je to jednoduché, ale ve středně silných podzimních prstových rukavicích je to už problém a v silných zimních zateplených rukavicích to skoro nejde.

Abychom o blikačku nepřišli

Bílé světlo vždy připínáme pomocí pružného pásku na řídítka do levé části, abychom usnadnili řidičům identifikaci našeho obrysu. Červená blikačka patří dozadu. Na kole nebo elektrokole to není problém - připneme ji buď na sedlovou trubku pod sedlo, nebo až dozadu na nosič zavazadel, případně na samotné cyklistické brašny.

Na koloběžce lze blikačku uchytit na rám, který se zvedá od nášlapu k ose zadního kola. Svítí tam dobře a při správném nastavení směru svícení je dobře vidět. Už se nám ovšem několikrát stalo, že jsme blikačku nechtěně ukopli. Proto ji připínáme raději na cyklistický batoh, ledvinku, nebo na helmu - improvizujeme, jak se to zrovna dá udělat.

TEST Bílé světlo a červená blikačka Crussis

Parametry světel

 dobíjení USB konektor 
 diody 3 super-bright micro-LED 
 režimy tlumené / dálkové světlo, stroboskop / blikání 
 nabíjení  2:30 h (ochrana proti přebití a úplnnému vybití)
 baterie  Lithium-Polymer (280 mAh, 3,7 V)
 nabíjecí sykly 400 (bez ztráty výkonu) 
 indikátor nabití  dioda
 spínač gumový vodovzdorný 
 rozměry 56x31x16 mm (bez upínacího pásku) 
 hmotnost 25 g 
 upínání silikonový pásek
 barva černá/černý leštěný kov
 orentační cena 599 Kč
 
Za značkový výrobek platí zákazníci vysokou cenu. Podobná světélka či lampičky bez nápisu Crussis, úplně bez značky, nebo s nesrozumitelným nápisem v čínštině, se dají koupit na čínských prodejních webech za polovinu i levněji. Záleží tedy na preferenci zákazníků, zda chtějí ušetřit a tím pádem riskují koupi no-name lampičky, nebo si připlatí, a vědí, od koho kupují, co kupují a mají zajištěnou případnou reklamaci.
Zdroj: horydoly.cz
Vybrané produkty k porovnání
0/5